Wiedz, kiedy Twoje opony są zużyte i czas zmienić je na nowe

opony

Kupowanie nowych opon to ważna inwestycja i od samego początku musisz zadbać o ich dobrą konserwację. Nawet jeśli zaopiekujesz się nimi najlepiej, jak potrafisz, z czasem się zużyją i ważne jest, aby wiedzieć, kiedy ten czas nadszedł. Od dnia założenia nowych opon ważne jest śledzenie głębokości bieżnika i jej zmniejszania się w czasie. Dobrze jest prowadzić dziennik głębokości bieżnika. Początkowo nie będziesz tego sprawdzać tak często, może co 6 miesięcy, ale potem może co 3 miesiące, aż zaczniesz przewidywać, kiedy się zużyją. Gdy zbliżasz się do 4 mm pozostałej głębokości bieżnika, możesz sprawdzać jeszcze częściej, czy zmieniasz się, zanim stracisz istotne właściwości opon, które mogą uratować życie.

Ważne jest również śledzenie różnic między oponami przednimi i tylnymi. Jeśli występuje duża różnica w zużyciu opon tylnych i przednich, należy obrócić opony zmieniając ich miejsce, aby można było zlikwidować różnicę. Nazywa się to rotacją opon. Jeśli używasz dwóch kompletów opon w ciągu roku, używając opon letnich i opon zimowych, to naturalne jest, aby wykonać rotację w przypadku zmiany opon, jednak, jeśli dużo jeździsz w ciągu roku, być może będziesz musiał obracać opony. częściej.

Należy kontrolować rotację, śledząc zużycie przez głębokość bieżnika i zmieniać ją, gdy różnica wynosi 2-3 mm. Jeśli masz samochód hybrydowy lub elektryczny, zużycie opon jest większe ze względu na wyższy moment obrotowy. Oznacza to, że rotacja co 6 miesięcy może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli dużo jeździsz. Jeszcze ważniejsze jest monitorowanie zużycia. W przypadku tych pojazdów, które mają wyższą odporność na zużycie, należy stosować specjalne opony. Jeśli zamiast dwóch kompletów opon na rok i zamiast tego zdecydujesz się na jeden komplet, na przykład opony na każdą pogodę, które mogą być używane przez cały rok, nawet w warunkach zimowych, będziesz musiał polegać na 2-3 mm różnica między przednimi i tylnymi oponami, aby wiedzieć, kiedy obrócić opony.

Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na zużycie opon; jednym z nich jest ciśnienie w oponach, przy czym niskie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia, co zwiększa zużycie opon. Powoduje również, że pojazd zużywa więcej paliwa podczas jazdy. Ważne jest, aby sprawdzić, kiedy zatrzymujesz się na stacji benzynowej po paliwo. Tanie opony zużywają się również szybciej, również ze względu na ich nieodłączny wyższy opór toczenia. Oznacza to, że początkowo tanie opony będą się szybciej zużywać i spowodują, że Twój pojazd będzie zużywał więcej paliwa. Ponieważ nie jest to dobre równanie i będzie kosztować Cię więcej pieniędzy w tym samym czasie, gdy jedziesz z mniej bezpiecznymi oponami. Dlatego warto inwestować w wysokiej jakości opony premium.

Więcej informacji o tym, kiedy wymienić opony na nowy zestaw, można znaleźć na stronie: www.nokiantyres.pl